Bataty to inaczej słodkie ziemniaki, które zdecydowanie rzadziej goszczą w naszej kuchni, niż te tradycyjne. Tymczasem przewyższają je pod względem właściwości odżywczych i zdrowotnych. Istnieje około 400 odmian tych warzyw, o różnym kolorze skórki, od fioletowego, przez czerwony, pomarańczowy, żółty, do białego. Również miąższ może mieć różną barwę, w zależności od odmiany – białą, pomarańczową lub żółtą. Fioletowe bataty zawierają antocyjany – silne przeciwutleniacze. Czerwone to bogate źródło likopenu, który może zmniejszać ryzyko rozwoju chorób serca i niektórych nowotworów. Natomiast odmiany o żółtym miąższu są skarbnicą karotenoidów, w tym poprawiającej kondycję wzroku luteiny. Posiadają wiele związków mineralnych takich jak: wapń, fosfor, potas, sód, magnez, siarka, chlor, żelazo, jod, a także niewielkie ilości manganu, miedzi, molibdenu i selenu. Bulwy mają również witaminy z grupy B zwłaszcza B6, witaminę C, E oraz kwas foliowy.

Bataty w kuchni

Bataty można przyrządzać na wiele sposobów. Pieczone, grillowane, a także ugotowane ze skórką. Na ich bazie możemy ugotować smaczną zupę, zapiekanki, a także wykorzystać jako dodatek do mięs np. w postaci purée, chipsów lub frytek. Można wykorzystać je też do upieczenia ciasta, usmażyć placki lub zrobić pudding, uwielbiany przez dzieci. Pieczone faszerowane bataty to świetny pomysł na obiad. Farsz możemy skomponować według uznania, mogą to być pieczarki, mięso lub warzywa np. szpinak z dodatkiem sera feta.

Bataty, czy ziemniaki?

Bataty to wspaniała alternatywa dla tradycyjnych ziemniaków. Możemy je zastąpić choćby dla urozmaicenia naszej kuchni i poznawania nowych smaków. Jest to ciekawy produkt o słodkawej konsystencji, z którym mamy możliwość poeksperymentować. Daje duże pole do popisu jako główny składnik, dodatek do obiadu czy też jako deser. Może być stosowany w wersji wykwintnej jak i na słodko. Możemy wykorzystać zarówno bulwy jak i liście tego warzywa, które dodajemy do koktajli, smoothies i surówek.