Wspięga chińska – nazywana również fasolnikiem chińskim – to warzywo, które w smaku zbliżone jest do popularnej w naszym kraju fasolki szparagowej. W przeciwieństwie do fasoli, wstęgi fasolnika są znacznie dłuższe: mogą dorastać nawet do metra długości! Czy warto go uprawiać w przydomowym ogródku?

Wspięga chińska – wartości odżywcze

Wspięga chińska to bogate źródło błonnika oraz łatwo przyswajalnego białka roślinnego, przez co stanowi świetną alternatywę dla mięsa i polecany jest na diecie wegańskiej i wegetariańskiej. Fasolnik chiński dostarcza dużą dawkę witaminy A oraz witaminy C. To również źródło potasu, magnezu i wapnia. Warzywo to polecane jest osobom, które cierpią na choroby związane z nadwyżką cholesterolu we krwi. Zawarte w nim karetonoidy wykazują działanie prozdrowotne oraz hamują powstawanie komórek nowotworowych.

Uprawa fasolnika chińskiego

Jeśli chodzi o fasolnik chiński uprawa jest stosunkowo łatwa. Roślina ta preferuje dosyć żyzną i lekko wilgotną glebę, jednak odpowiednie nawadniane w suchych miesiącach sprawia, że będzie ona rosła również na bardziej suchym podłożu. Fasolnik wysiewa się prosto do gruntu w drugiej połowie maja – wcześniejsze zasadzenie tej rośliny może skutkować przemarznięciem korzeni. Rozrost tej rośliny jest stosunkowo szybki – już po 2-3 miesiącach możemy cieszyć się smakiem nietypowego i wartościowego warzywa. Należy pamiętać, że strąki rośliny należy regularnie obcinać, by stworzyć miejsce ich powtórny wzrost. Jeśli chcemy wykorzystać nasiona fasolnika musimy poczekać do przekwitnięcia strąków.