Czy zdarzyło Ci się, że nie mając pomysłu na obiad, poszukiwałeś inspiracji w sieci czy w książce kucharskiej, a może w podręcznym zeszyciku z tajnymi recepturami z babcinej spiżarni i mimo wszystko nie trafiłeś na nic, co odpowiadałoby konkretnej zachciance? Jeśli szukasz dań bez glutenu, koniecznie przeczytaj ten artykuł do końca, a na pewno nie pożałujesz. Znajdziesz tutaj trzy najlepsze przepisy dla osób potrzebujących dań bez glutenu.

Dieta bezglutenowa – z czym to się je?

Dieta bezglutenowa stosowana jest najczęściej u osób chorych na celiakię. Gluten to mieszanina białek zawarta w ziarnach zbóż. Osoby zmagające się z nietolerancją glutenu mogą spożywać rośliny np. ryż, kukurydza, rośliny strączkowe, mięso, warzywa, owoce. Zabronione jest natomiast spożywanie wszelkich zbóż oraz im pochodnych np. mąka. Aktualnie gluten używany jest jako substancja zagęszczająca w przemyśle oraz nośnik aromatu i smaku. Uczulenie na gluten staje się coraz powszechniejsze.

Najpopularniejsze dania bez glutenu

Przepis na pieczoną karkówkę – można by pomyśleć, że dania bezglutenowe to nuda i jedzenie bez smaku. Nic bardziej mylnego. Nie ma nic bardziej soczystego dla mięsożercy niż dobra karkówka, dobrze doprawiona przyprawami. Zioła w kuchni bez glutenu są jak najbardziej dozwolone.

Przepis na najlepsze pierogi ruskie bezglutenowe – stare dobre pierogi ruskie, ale jak je zrobić skoro nie można użyć mąki? Na szczęście możemy używać mąk z innych niż tradycyjne zboża składników tj. mąka ryżowa czy mąka gryczana. W sklepach na wielu półkach możemy znaleźć produkty przeznaczone specjalnie dla osób szukających wyrobów bez glutenu.

Pizza – możemy urządzić bezglutenowe przyjęcie robiąc szybką pizzę z bezglutenowej mąki, drożdży instant, wody i oleju. Do tego potrzebujemy pomidory z puszki, oczywiście mozzarelle i tyle dodatków, ile tylko zapragniemy. Wszystko przyprawione bazylią i oregano będzie smakować wyśmienicie w doborowym towarzystwie.

Kiedy kolejnym razem szukając przepisu, powiesz, że nie masz pomysłu na obiad, a szukasz inspiracji, przypomnij sobie przepis na najlepsze pierogi ruskie bezglutenowe.