Regularna dieta będąca oparta na mące orkiszowej sprzyja dobrej przemianie materii.
Mąka orkiszowa pełnoziarnista jest nie tylko zdrowa, ale i wysoko pożywna. Tego powodu warto włączyć ją na stale do codziennego jadłospisu.
Przykładowo spożywając ja regularnie np. w ulubionych wypiekach i ciastach zapewniamy sobie zdrowie oraz przede wszystkim piękny wygląd. Aby móc cieszyć się do pełni- kulinarnymi urokami mąki orkiszowej warto zgłębić ten temat. Co więcej, orkisz, z którego powstaje produkt o nazwie mąka orkiszowa pełnoziarnista , jej ziarno jest jednym z najmniej wymagających zbóż do jego rozwoju i wzrastania.
Jest on bardzo odporny na złe- niesprzyjające warunki atmosferyczne. Zatem może być on uprawiany również na ubogich kamienistych oraz piaszczystych gleb, oczywiście nie używając przy tym środków ochrony roślin.

Jak powstaje mąka orkiszowa pełnoziarnista?

Mąka orkiszowa pełnoziarnista rodzaju chlebowego o ciemnym zabarwieniu. Powstaje w procesie mielenia całych ziaren orkiszu, stąd też jej nazwa „pełnoziarnista”. Między innymi z tego powodu mąka pełnoziarnista charakteryzuje się wysoką zawartością w sobie błonnika.

Zastosowanie mąki pełnoziarnistej z ziaren orkiszu – cukiernictwo i piekarnictwo

Również ten typ mąki zawiera w sobie sporą dawkę/ ilość substancji oleistych. Zatem jest ona idealna do wypieków, np. pełnoziarnistego razowego pieczywa. Zaleca się mieszać ją z mąką orkiszową o niższym numerze np. 630 albo 405, wtedy upieczone pieczywo jest nieco delikatniejsze.

Typy mąki orkiszowej

§ Typ 1050 to: mąka orkiszowa, w postaci jasno – brązowej sypkiej gramaturze. Mąka jest delikatnie/ lekko przesiana przez sito oraz zawiera znacznie mniej błonnika od pozostałych rodzajów mąki orkiszowe. Toteż nie jest ona taka ciemna jak mąka pełnoziarnista. Ponadto pieczywo z niej powstające jest zdecydowanie delikatniejsze w swojej konsystencji i walorach smakowo-kulinarnych.

§ Typ 650 to: mąka orkiszowa o konsystencji- lekko kremowe, wszakże idealnie nadaję się ona do wypieku: ciast, małych słodkich ciasteczek, bułeczek słodkich, czy naleśników.
Co więcej, niższy jest numer mąki, tym jest ona lepsza i delikatniejsza do wypieków. Bułeczki, kluseczki są bardzo sprężyste i pulchne.
Niestety również trzeba wiedzieć, że im niższy jest numer, to mniej zawiera dany typ mąki w sobie wartości odżywczych.

§ Typ 405 to: mąka na bazie ziaren orkiszu, ma ona -biały kolor, o konsystencji/ gramaturze pudru. Uchodzi ona za bardzo niezwykłe subtelną (delikatną) mąkę. Ten typ mąki, albowiem jest idealny do wypieku biszkoptu oraz ciast biszkoptowych.

Uwaga!:
Mąka orkiszowa typ 1050, 630 i 405 nadaje się do pieczenia i gotowania. Im niższa liczba, tym więcej składników włóknistych, będących oddzielonych od ziarna orkiszu podczas mielenia jej w młynie.

Na koniec;
Należy pamiętać jeszcze o jednym, mąką tego typu nie została poddana modyfikacji genetycznej, jak i również nie zawiera ona żadnych sztucznych dodatków, w tym chemii. Mąka pełnoziarnista z ziarna orkiszu jest w szczególności rekomendowana/ zalecana dla osób: zmęczonych, wyczerpanych. Aczkolwiek m.in. w celach wzmocnienia i poprawienia kondycji oraz ogólnej odporności całego organizmu człowieka.