Wysłodki z dodatkiem melasy poprawiają znacząco smakowitość paszy oraz zapobiegają ich pyleniu. Ze względu na wysoki indeks glikemiczny są również doskonałym komponentem energetycznym. Wysłodki buraczane melasowane – co jeszcze powinieneś o nich wiedzieć i jakie korzyści wynikają z ich stosowania? Przeczytaj poniższy artykuł i sięgnij po sprawdzone informacje na temat żywienia zwierząt hodowlanych!

Wysłodki buraczane – rodzaje

Wysłodki, które są produktem ubocznym przemysłu cukrowego, możemy podzielić na:
mokre
suszone
prasowane
uszlachetnione
Wysłodki buraczane melasowane suche charakteryzują się:
dużą ilością łatwo strawnego włókna
dużą zawartością pektyn
zawierają wapń, potas, magnez oraz fosfor

Korzyści ze stosowania wysłodków buraczanych melasowanych

Wysłodki buraczane z dodatkiem melasy wspomagają utrzymanie prawidłowego zakwaszenia żwacza. Ich czas rozkładu w żwaczu jest znacznie dłuższy niż w przypadku skrobi, dlatego skarmianie wysłodkami melasowanymi sprzyja profilaktyce chorób żwacza. Żywotność bakterii w żwaczu ma bardzo duże znaczenie zwłaszcza dla krów mlecznych – są one wówczas bardziej wydajne. Melasa sprzyja bytowaniu bakterii w żwaczu i poprawia bilans białkowy. Korzystna mikroflora żwacza przekłada się nie tylko na lepszą wydajność bydła, ale i poprawia ich samopoczucie. Wysłodki buraczane z dodatkiem melasowy odznaczają się także wyjątkową smakowitością. Krowa jest w stanie pobrać znacznie więcej suchej masy niż wtedy, gdy w dawce występują pasze treściwe. Dla krów zasuszonych nie należy dawać wysłodków lub zastosować minimalną dawkę. Gdy mowa natomiast o żywieniu krów mlecznych, oprócz podawania wysłodków buraczanych melasowanych konieczne jest stosowanie premiksów bogatych w fosfor.

Wysłodki buraczane melasowane – moc energii i wysokie wyniki hodowli

Wysłodki melasowane mają postać brykietu lub granulatu i można je przechowywać do mniej więcej 18 tygodni po zakupie. Łatwość magazynowania wysłodków przemawia na ich korzyść, a hodowca nie musi się obawiać, że zakupiony towar się zepsuje. Dzięki swoim właściwościom wysłodki melasowane znacząco podnoszą wydajność hodowli, szczególnie produkcję mleka oraz korzystnie wpływają na samopoczucie zwierząt, które skarmiane wysłodkami wykazują mniejszą ospałość. Podawanie wysłodków suchych melasowanych nie jest kłopotliwe – podaje się je bezpośrednio na stół paszowy. Można je również moczyć na 12 godzin przed skarmianiem, choć nie jest to konieczne lub dodawać do mieszanki treściwej. Zakup wysokoenergetycznych wysłodków nie jest utrudniony, tak jak w przypadku wysłodków buraczanych mokrych, kiedy to nabycie ich jest możliwe jedynie w okresie trwania kampanii cukrowniczej. Dostęp do suchych wysłodków buraczanych melasowanych jest możliwy przez cały rok, a cena nie jest wygórowana, choć za suche wysłodki zapłacimy nieco więcej niż za mokre. Różnice cenowe wynikają po prostu z wyższej jakości suchych wysłodków melasowanych.