Numery IP sprawiają, że korzystanie sieci przez miliony osób na całym świecie jest możliwe, a przesył danych między serwerami a urządzeniami przebiega w sposób niezakłócony. Dzięki niepozornym liczbom wchodząc na adres strony internetowej jednocześnie zostawiamy adres do siebie-czyli nasz adres IP.
Wiedza o tym IP jakie mam jest dostępna dla każdego niemalże od ręki-wystarczy wpisać w wyszukiwanie zagadnienie związane z adresami IP, a w ciągu kilku sekund znajdziemy się na stronie, na której możemy swój adres IP sprawdzić.
Numery IP dzielą się na stałe (przydzielone jeden raz i nie zmieniające się niezależnie od liczby logowań i restartu sieciowego) dynamiczne (zmieniające się co 24 godziny lub po każdym restarcie sieciowym) a także publiczne, zwane także zewnętrznymi (IP jest widoczne dla wszystkich z internetu) i lokalne, zwane także wewnętrznymi, które to identyfikują nasze urządzenia w sieciach domowych lub firmowych.
Wiedza o tym jaki mamy numer IP może być przydatna do przesyłania danych z jednego komputera na drugi (niektóre programy tego wymagają), lub do zainicjowania Video-Konferencji.